Wet-Shrink Wall Adhesive Line Heat Shrink HST0.4-48-5-2Y (Pack of 5)
Where are we? 4 Continents 9 Countries
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Quick Support
Product Information
Specification
| Product Type | Heat Shrink |
| Adhesive Lined | Yes |
| Color | Red |
| Material | Adhesive Lined Cross-Linked Polyolefin |
| Sub Brand | Wet-Shrink™ |
| Nominal Diameter (In.) | 0.4 |
| Nominal Diameter (mm) | 10.2 |
| Overall Length (mm) | 1219.2 |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Part No. | HST0.4-48-5-2Y |
Wet-Shrink Wall Adhesive Line Heat Shrink HST0.4-48-5-2Y
Description:
Thick wall adhesive lined, .4" (10.2mm) diameter, 48.0" (1219.2mm) length, adhesive lined red cross-linked polyolefin, 5 pc. package quantity.