VLM-635-57 LPO-D45-F20 635 nm Red Line Class 45° 20 cm
Where are we? 4 Continents 9 Countries
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Quick Support
Product Information
Specification
| Fan Angle | 45° |
| Focus Range | 20 cm |
| Wavelength | 635 nm |
| Connection Type | Lead wire |
| Laser Power Output |
Class 1M |
| Part Number | VLM-635-57 LPO-D45-F20 |
Technical Specifications:
| Focus Length | 20 cm |
| Fan angle / Laser line length | 45° / Length of Laser Line as TABLE A |
| Laser line width | As TABLE B |
| Recommended working range | As TABLE B |
| TTL modulation frequency | High ON, 0-10K Hz |
| Dimensions | Ø 10 x 40 mm (Ø 0.39" x 1.575") |
| Weight | 17±1g |
| Operating voltage (Vop) | 3~6 VDC |
| Operating current (Iop) | Less than 50mA |
| Optical power* | Less than 5mW |
| Laser power output** | Less than 0.39mW |
| Laser class | Class 1M |
| Wavelength (λp) | 630~645nm |
| Collimating lens / Line generating lens | Aspherical glass lens |
| Output aperture | 8mm |
| Beam shape | Line |
| Laser line accuracy | 40”(±1mm@5M) |
| Operating temp. range*** | -20°C ~+60°C |
| Storage temp. range | -20°C ~+85°C |
| Housing material | Stainless steel / Silver |
| Potential of housing | Insulated |
| Electrostatic discharge (ESD) | 30KV |
| Moisture sensitivity level (MSL) | Level 1 - acc to JEDEC J-STD-020E |
| Wire type | 2464 3-WIRE CABLE 26 AWG |
| Cable length | 330±30mm |
| Mean time to failure (MTTF) 25°C | Above 10000 hrs |
| International Protection Marking | IP67 |
| Suggestion work distance | 0~1.2 meters / 0~4 feet |
* Optical power is total power output measured at the aperture of the laser.
** According to FDA 1040.10 & IEC 60825-1 regulations, laser power output is measured by 7mm aperture stop from a 10 cm distance of the laser.
Description:
Features:
• Built with high precision glass line lens and glass laser collimating lens.
• Fan Angle : 45°
• Focus range: 10cm, 20cm, 40cm, 90cm, customized focus length are available by request.
• CW to 10K HZ stable power output for demanding power and speed are of important.
• Customized focus within 1 meter available please direct contact us.
• Two laser power output level: LPO - Class 1M laser product; LPT - Class 2M laser product
• Wavelength : 630~645 nm
• 3~6 VDC operation.
• Connection type : Lead wire
Applications:
• Machine vision.
• Automation industry.
• Image processing.
• Medical & Science.
• Scanning.
• Precision 3D scanner.
• Counting.
• Measurement.
TABLE A: Length of Laser Line
| Distance/ Fan Angle |
10 cm (4 inch) |
20 cm (8 inch) |
40 cm (16 inch) |
100 cm (40 inch) |
| 5° | 0.9 cm (0.35") |
1.75 cm (0.7") |
3.5 cm (1.4") |
7.85 cm (3") |
| 10° |
1.75 cm (0.6") |
3.5 cm (1.4") |
7 cm (2.8") |
17.5 cm (6") |
| 15° | 2.6 cm (1") |
5.2 cm (2") |
10.5 cm (4") |
26.3 cm (10") |
| 20° | 3.5 cm (1.4") |
7 cm (2.8") |
14 cm (5.6") |
35 cm (14") |
| 30° | 5.3 cm (2") |
10.7 cm (4") |
21 cm (8") |
53.5 cm (20") |
| 60° | 11.5 cm (4 1/2") |
23 cm (9") |
46 cm (18") |
111.5 cm (45") |
| 110° | 28.6 cm (11 1/4") |
57.1 cm (23") |
114.2 cm (46") |