Thermal Transfer Self-Laminating Label White S075X125VATY (Pack Of 500
Items in Cart ()
View cart
Thermal Transfer Self-Laminating Label White S075X125VATY (Pack Of 5000)
Roll over image to Zoom
Roll over image to Zoom
SKU: S075X125VATY
Availability: In stock
Price:
Regular price
Sale price
Shipping Cost Calculated at Checkout. Standard Lead Time is 1 to 6 Business Days.
Quantity must be 1 or more
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Where are we? 4 Continents 9 Countries
map
garrie
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Product Information
Specification
About :
The S075X125VATY Thermal Transfer Self-Laminating Label includes a white print-on area and clear overlaminate to protect the legend for easy identification. It is sized specifically for wire and cable applications. Upgrade your cable coding system with improved organization and identification.Use with Easy-Mark Plus Labeling Software and TDP printers. Vinyl. 0.75" x 1.25" (19.1 mm x 31.8 mm). Color Clear/White.
Specification :
Note For use with TDP printers.
Product Type Self-Laminating Label
Cable Type Category 3 UTP
Color White
Material Vinyl
Printer Type Thermal Transfer
Compatible Wire Gauge (AWG) 12 – 10
Maximum Cable Diameter (In.) 0.28
Maximum Cable Diameter (mm) 7.1
Minimum Cable Diameter (In.) 0.12
Minimum Cable Diameter (mm) 3
Maximum Operating Temperature (°C) 65
Maximum Operating Temperature (°F) 150
Minimum Operating Temperature (°C) -40
Minimum Operating Temperature (°F) -40
Number of Labels 5000
Overall Length (In.) 1.25
Overall Length (mm) 31.8
Overall Width (In.) 0.75
Overall Width (mm) 19
Print-On Area Height (In.) 0.38
Print-On Area Height (mm) 9.6
Label Application Cable & Wire Marking
Label Property Flammability
Features :
Download PDF Spec Sheet
Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%