Items in Cart ()
View cart
EDGE MTP Trunk Universal OS2 96F Distribution Non-armored Indoor Plenum Cable to MTP 12F Non-Pinned 33" Legs Grip 47" Feet G909096GPNDDU047F
Roll over image to Zoom
SKU: G909096GPNDDU047F
Availability: In stock
Price:
Regular price
Sale price
Shipping Cost Calculated at Checkout. Standard Lead Time is 1 to 6 Business Days.
Quantity must be 1 or more
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Where are we? 4 Continents 9 Countries
map
garrie
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Product Information
Specification
About:
Specifications:
Fiber Count: 96
Fiber Type: OS2 Bend-improved SM
Outer Diameter: Standard
Flame Rating: Plenum
Armor: Non-armored
Length: 47
Unit of Measure: Feet
Cable Type: Distribution
Fiber Mode: Single-Mode
Connector: MTP 12F Non-pinned
Connector Keying: Non-Keyed
Connector Loss: Standard Loss
Connector Pinning: Non-Pinned
Leg Length: 33 Inch
Part Number: G909096GPNDDU047F
Features:
Type: Distribution Non-armored Indoor Plenum cable
 Fiber Count: 96 fibers, with MTP 12F connectors on both ends
 Connector Type: MTP 12F Non-pinned
 Leg Length: 33 inches on each leg
 Grip: One end only
 Performance: OS2 Single-Mode fiber for high-speed data transmission
Download PDF Spec Sheet
Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%