CCH Pigtailed Splice Cassette 12F SC APC simplex Single-mode (OS2) single-fiber (250 µm) CORNING CCH-CS12-6C-P00RE
Where are we? 4 Continents 9 Countries
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Quick Support
Product Information
Specification
| Product Type | Rack-Mountable Hardware |
| Fiber Category | Single-mode (OS2) |
| Cable Type | 250 µm |
| Technology | Fusion Splice |
| Mounting Type | CCH Housings, Wall-Mountable |
| Application | Data Center, Enterprise Networks |
| Temperature Range, Operation | -40 °C to 65 °C (-40 F to 149 F ) |
| Adapter Type | SC |
| Part Number | CCH-CS12-6C-P00RE |
Description:
Design:
| Fiber Count | 12 |
| Number of pigtails | 12 |
| Pigtail Length | 2 m (6.56 ft) |
| Connector Configuration | SC |
| Polish | APC |
| Housing Type | CCH |
| Panel or Module Type | CCH |
| Splice Protectors Type | Heat Shrink, single fiber |
| Number of Adapters | 12 |
| Number of Splice Protectors | 12 |
Dimensions:
| Height | 35 mm (1.38 in) |
| Width | 162 mm (6.38 in) |
| Depth | 200 mm (7.87 in) |