Items in Cart ()
View cart
36 QT Stainless Steel Stockpot Cooking Basket for Kitchen SP36QT324206S
Roll over image to Zoom
Roll over image to Zoom
SKU: SP36QT324206S
Availability: In stock
Price:
Regular price
Sale price
Shipping Cost Calculated at Checkout. Standard Lead Time is 1 to 6 Business Days.
Quantity must be 1 or more
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Where are we? 4 Continents 9 Countries
map
garrie
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Product Information
Specification
Type  Stainless Steel
Capacity 100 QT / 94.6 L
Main Material
Stainless Steel
Body Thickness
0.8 mm
Inner Body Dimension
19.7" x 19.5" / 500 x 495 mm
36 QT Stainless Steel Stockpot Cooking Basket for Kitchen
Description
features
Quick Heat Transfer Single-Layer Bottom: The heavy-duty stockpot's bottom thickness is 0.8 mm and can be used on open flames and gas stoves. The pot.
enhances cooking efficiency through quick heat transfer, saving you precious time.
Thoughtful Details: The polished commercial-grade saucepot body is aesthetically pleasing, easy to clean, and resistant to scratches. The handles are securely riveted with 201 screws, making them durable and able to bear more weight. The pot comes with 1A-grade protective packaging, meeting the highest standards to ensure product integrity.
36 QT / 34 L Large Capacity: The internal dimensions of the pot are 12.4" x 16.5" / 315 x 420 mm. It can be used for steaming large lobsters, frying turkeys, boiling soups, stewing dishes, and more, making it suitable for restaurant kitchens and families that frequently host gatherings.
Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
0%
0%
0%
0%