23 AWG 4P Solid BC Twisted Dual CMP 100BASE-TX PVC Category 6 Ethernet Cable
Where are we? 4 Continents 9 Countries
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Quick Support
Allowable Ampacity for 23 AWG 4P Solid BC Twisted Dual CMP 100BASE-TX PVC Category 6 Ethernet Cable: 100 Amps
Applications:
Also Known as:
Construction Details:
Standards:
• ANSI/TIA/EIA 568C.2 Category 6
• National Electric Code – Article 800
Codes & Listings:
• CMP Rating FT6
• ETL Electrically Verified to ANSI/TIA/EIA 568C.2 Category 6
• C(ETL)US CMP
Color Code: |
Pair |
Color Code |
1 |
Blue with White |
2 |
Orange with White |
3 |
Green with White |
4 |
Brown with White |
Specification:
AWG Size: 23
Numbers of Pair: 4
Stranding: Solid
Conductor Metal: Bare Copper
Insulation: FEP
Jacket: PVC
Nominal Diameter: Minor: 0.230 in. Major: 0.485 in.
Capacitance: Unbalance: 330 pF/100m maximum, Mutual: 14 pF/ft nominal
Characteristic Impedance: from 0.772 - 100 MHz 100 ± 15% from 101 - 250 MHz 100± 22%
Temperature Rating: Installation: 0°C to 50°C Operation: -10°C to 60°C