OLFLEX 190CY Lapp 601418CY 14 AWG 18C Unshielded Oil Resistant PVC Flexible Power And Control Lapp Cable 600V
Where are we? 4 Continents 9 Countries
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Quick Support
Description:
Also Known As:
14 AWG 18C OLFLEX 190CY Cable, 14 AWG 18C OLFLEX 190CY Cable, 14 AWG 18C Lapp Cable, 14 AWG 18C Unshielded Lapp Cable, 14 AWG 18C Control Cable, 14 AWG 18C Oil Resistant Cable, 14 AWG 18C PVC Lapp Cable, Lapp 601418CY Cable.
Application:
• Extremely oil-resistant (Oil Res I & II)
• Meets NFPA 79 machinery wiring standard
• Very flexible and number-coded for easy routing and termination
• Round jacket for optimal seal with a SKINTOP® strain relief cable gland
• 20+ years of reliable performance
Conductors: Finely stranded bare copper
Insulation: Specially blended PVC/nylon
Shielding: PVC inner jacket; tinned copper braid (85% coverage)
Jacket: Specially formulated oil-resistant gray PVC
Temperature Range: for stationary use: -40°C to +90°C, for flexible use: -5°C to +90°C
Nominal Voltage: UL MTW/CSA AWM: 600V, UL AWM: 1000V
Test Voltage: 2000V
Standards: UL/CSA, CE, RoHS, NFPA
Color Code: Black with white numbers, plus green/yellow ground
Specification:
Size: 14 AWG