Items in Cart ()
View cart
1 1/2" Trade C-UL Fitting Nickel Plated Brass Liquid Tight UL514B LTP50-150-CUL
Roll over image to Zoom
SKU: LTP50-150-CUL
Price:
Shipping Cost Calculated at Checkout. Standard Lead Time is 1 to 6 Business Days.
Quantity must be 1 or more
Customer Reviews
No reviews yet
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Where are we? 4 Continents 9 Countries
map
garrie
Got any Questions?
Speak with a real person who will go out of their way to help you!
Call Us: 1-516-482-6313Text Us: 1-516-703-3460
Product Information
Specification
Also Known As:
Description:
• High mechanical strength
• IP rating: IP66 + IP67 + IP68 (5 bar) + IP69
• Temperature range -50°C to +135°C
• Oil resistant
• UV resistant
• Supplied with fiber washer face seal
• Metric Threads supplied with NPB locknut
UL Listed fittings:
• Nickel Plated Brass Fittings
• C-UL fittings listed to UL514B
Specification:
Nominal Size: 50 mm
Trade Size: 1 1/2"
Outside Diameter: 47.9 mm
Inside Diameter: 40.4 mm
Part Number: LTP50-150-CUL
Reviews
Customer Reviews
No reviews yet
0%
0%
0%
0%
0%